Judit

Nem:
Becenév:
Csuti, Csutika, Csutka, Ditta, Dittácska, Dudi, Dudika, Dzsudi, Dzsudika, Juci, Jucika, Jucó, Jucóka, Jucus, Jucuska, Judi, Judi
Hivatalos névnapok:
07.30, 12.10,
Nem hivatalos névnapok:
01.13, 05.05, 05.06, 06.29, 06.30,
Gyakoriság:
nagyon gyakori
Értékelés:
Eredet:

Az ószövetségi héber Yehudit névből származik.

Jelentés:

Júdeából származó nő, zsidó nő

További információ:

Védőszentjei: Boldog Judit (XI. sz.) angol özvegy, az angolszász királyi családból származó Boldog Szalóme unokahúga, Szent Judith (III-IV. sz.) vértanú másokkal együtt Milánóban áldozta fel életét Krisztusért.

Judit története a Kr.e. II. században keletkezett, görög nyelven írott Judit könyvében maradt fent. Ezt a könyvet csak a katolikus Ószövetség közli, sem a héber, sem a protestáns Biblia nem vette fel. A történet a hellenizmus és a zsidó vallás szembekerüléséről szól, arról, hogy Isten megmenti a népét, és az ellene fellépők kudarcot vallanak. A főhőse a szent életű, fiatal özvegy, Judit. Amikor megtudta, hogy városát, Betiluát az asszír király seregei megtámadták, átment az ellenség táborába, ott szépségét felhasználva tőrbe csalta Holofernész hadvezért. A részegen alvó vezérnek levágta a fejét, majd elvitte azt Betiluába. A vezér nélkül maradt sereg elmenekült.

Régóta a közkedvelt nevek közé tartozik a Judit név, leginkább a reformátusok körében volt népszerű. Népszerűsége a 90-es években kezdett csökkenni, azonban még így is az összlakosság statisztikájában a női nevek között a judit a 10. helyen áll, ami azt jelenti, hogy a magyar nők közül több mint 97 ezer fő viseli ezt a nevet.

Más nyelveken is elterjedt és kedvelt név. Az angolban, franciában, spanyolban, svéd és németben a Judit, Judith, Judy, Jutta alakban használatos, az olaszoknál Giuditta, a cseheknél Judita, Jitka formában.

 

Híres emberek:

Facebook oldal


Add to Google
Keresés