Éva

Nem:
Becenév:
Éci, Écike, Évácska, Éci, Évike, Evica, Évica, Évice, Évici, Évácska, Évus, Évuska, Vica, Vicácska , Vicuska, Vicus
Hivatalos névnapok:
12.24,
Gyakoriság:
gyakori
Értékelés:
Eredet:

Héber eredetű, bibliai név, eredeti alakja a Havvah volt.

Jelentés:

A név jelentése bizonytalan, egyes feltevések szerint összefüggésbe hozható a héber chayah kifejezéssel, melynek jelentése: élet, éltető.

További információ:

Védőszentje a bibliai Éva, az emberiség ősanyja, a teremtéstörtének első változatában Isten egyszerre teremtette meg Ádámmal, míg a második változat szerint álmot bocsátott a férfira, és az oldalbordáját kivéve abból alkotta meg. Éva a kígyó csábítására megízlelte a tiltott fa gyümölcsét, és ő vette rá Ádámot a bűnre. Büntetésük az Édenkertből való kiűzetésen és a halhatatlanság elvesztésén túl az lett, hogy neki és minden nőnek fájdalommal kell szülnie gyermekét.

Már a XVII. századtól megtalálható a gyakoribb nevek között, igen divatos név volt a XX. század második felétől. Leggyakrabban 1983-87 között anyakönyvezték, napjainkban azonban kicsit csökkent a népszerűsége.

Az Éva név más nyelveken is használatos, Eva alakban viselik a németek, csehek, dánok, spanyolok, svédek, olaszok, szerbek, horvátok, az angolok Eva, Eve, a franciák Ève, Èva, a lengyelek Ewa, az oroszok Jeva formában.

A művészetben, az irodalmi alkotásokban Éva, mint a teremtés első asszonya szerepel.  Madách Imre Az ember tragédiája c. drámájában a fő női alak Éva, aki különböző korok nőtípusait testesíti meg: odaadó szerelmest, hű hitvest, hetérát, apácát, kikapós asszonyt.

A szólás szerint az Éva lánya kifejezést arra mondjuk, akiben szembetűnően vannak meg a női tulajdonságok, vagyis igazi nő.

 

 

Híres emberek:

Facebook oldal


Add to Google
Keresés