Erzsébet

Nem:
Becenév:
Betta, Betti, Betkó, Betuska, Böbe, Böbi, Böske, Böski, Bözse, Bözsi, Csöre, Csöri, Eliz, Eri, Erzsa, Erzsi, Erzsó, Erzsike, Erz
Hivatalos névnapok:
11.19,
Nem hivatalos névnapok:
05.06, 05.24, 07.08, 11.05, 11.14, 11.25,
Gyakoriság:
nagyon gyakori
Értékelés:
Eredet:

Héber eredetű név.

Jelentés:

A héber névalak: Eliséba összetett szó, amelynek egyik tagja az Éli, jelentése Isten. A második tag jelentését többféleképpen értelmezik, &i

További információ:

Védőszentjei: Szent Erzsébet a Bibliában Keresztelő Szent János édesanyja, Szűz Mária közeli rokona. Férjével, Zakariással már középkorú emberek voltak, amikor egy angyal megjelent és közölte Zakariással, hogy válaszként imáikra fiuk születik.

Árpád-házi Szent Erzsébet (1207-1231) a rózsacsoda szentje, II. Endre király és Gertrúd királynő leánya, aki 14 évesen lett IV. Lajos őrgróf felesége.

Portugálaiai Szent Erzsébet (1271-1336) II. Endre dédunokája.  Magyarországi Boldog Erzsébet (1292-1336) III. Endre király leánya.

A XIV. századig a leggyakoribb név volt Magyarországon, napjainkban azonban nem tartozik a divatos nevek közé. A 2006. évi felmérés szerint az összlakosság statisztikájában a 2. helyen állt, ezt azt jelenti, hogy a magyar nők közül csaknem 330.000 fő viseli első névként az Erzsébet nevet.

Más nyelveken számtalan formában megjelenik, az angolban Elizabeth, Elisabeth, a németben Elisa, Elsa, Lisa, Lisbet, a franciában Élisabeth, az olaszban Elisabetta, a spanyolban Isabel formában viselik.

 

Több európai királynő, királyné és hercegnő viselte az Erzsébet nevet, az Árpád-házi királylányok közül is legtöbben ezt a nevet viselték.

A népszokás szerint a november 19-i Erzsébet-nap időjárása a karácsonyi időjárást jósolja meg.

Híres emberek:

Facebook oldal


Add to Google
Keresés